04-11.02.2015
Świetlicowy PLAC BUDOWY_edycja 2 – PRZEDPOLE NASZEJ SZKOŁY

W lutym w czasie warsztatów z cyklu Świetlicowy PLAC BUDOWY zabieramy się za projektowanie strefy przedwejściowej szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 38, jak na szkołę usytuowaną blisko centrum miasta, ma dosyć dużą strefę przedwejściową – co jest ogromnym atutem. Niestety samo przedpole w tym momencie jest trochę zaniedbane i chaotyczne… Oprócz trzech betonowych kwietników, chodnika, trawnika i drzew nie oferuje zbyt dużo ciekawostek wizualnych czy funkcjonalnych (jak chociażby ławki).

I tak wspólnie z dzieciakami będziemy analizować różne formy zagospodarowania terenu: od tych historycznych (ogromne założenia ogrodowe np. Wersal, zamek z fosą, place i przestrzenie publiczne Krakowa – dlaczego zostały zaplanowane akurat w tym miejscu i co akcentują) po współczesne (Amsterdam, Sztokholm). Będziemy mówić o funkcji tych przestrzeni jak i o tym, które miejsca są ciekawe i wygodne dla różnych grup użytkowników tj. dla dzieci / dorosłych / starszych / niepełnosprawnych.

Nawiążemy do posadzki placów – jak oddziałowują na klimat miejsca, jakie wzmaga to odczucia wśród użytkowników. Będziemy mówić o małej architekturze, która w takich miejscach jest bardzo istotna.

Pokażemy ciekawe i inspirujące rozwiązania, które mamy nadzieję wywołają odpowiednie reakcje wśród młodych projektantów i zostaną w ich pamięci na dłużej.

Po prezentacji i dyskusji na przygotowanych uprzednio podkładach (makietach obrazujących strefę przedwejściową) będziemy w grupach projektować i wymyślać co ciekawego mogłoby się pojawić na placu przed szkołą.

W skrócie: zapowiada się niezła zabawa! Serdecznie zapraszamy 🙂

Zdjęcia z warsztatów poniżej.